Špindlerův Mlýn – Město & Historie

Špindlerův Mlýn, ležící v nadmořské výšce 575 – 1555 m, je významné turistické a lyžařské středisko v Krkonoších. Nejvyšším bodem obce je Luční hora – druhá nejvyšší hora České republiky. Město je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších středisek zimních sportů v České republice. Špindlerův Mlýn má ideální podmínky pro zimní sporty.

Lyžařské a běžecké tratě jsou v provozu až 5 měsíců v roce. Profesionálně upravované sjezdové tratě různého druhu obtížnosti jsou v celkové délce 25 km. Celkem 14 lanovek a vleků zajišťují přepravní kapacitu 17 500 lyžařů za hodinu. S jedním skipasem je možno lyžovat na 4 různých lyžařských resortech (Svatý Petr, Medvědín, Horní Mísečky, Labská). Většina sjezdovek je v případě nižší sněhové pokrývky uměle zasněžována nejmodernějšími metodami.

Špindlerův Mlýn nabízí mnoho atrakcí i v letní sezóně. V letních měsících jsou ideální podmínky pro pěší turistiku a horská kola. Obec je křižovatkou turistických tras. V okolí je možné navštívit turistické chaty Špindlerovu boudu, ruinu Petrovy boudy a další. Okolí Špindlerova Mlýnu lze projít po turistických trasách přes Horní Mísečky, pramen Labe, Sněžné jámy a Labskou boudu. Na jihovýchodě vede turistická trasa na Výrovku, nebo na Friesovy boudy a chalupu Na Rozcestí. Ze Špindlerova Mlýnu vede vcelku přímá turistická trasa na Sněžku, měří zhruba 10 kilometrů.

Historie názvu:
Název vznikl podle rodiny Spindlerových, která vlastnila v obci mlýn. Předtím se obec jmenovala Svatý Petr (dnes část města). V žádosti o povolení stavby kostela, zaslané císaři, bylo u podpisů kromě názvu obce rovněž uvedeno – sepsáno ve Špindlerově mlýně, kde ji občané sepisovali. Došlo k omylu a zpět se vrátilo povolení ke stavbě kostela v obci Špindlerův Mlýn. Občané raději obec přejmenovali, aby mohli stavět. Zaslání nové žádosti by totiž mohla být brána jako urážka neomylného úřadu a kostel by tu už určitě nestál.